OLEJ Z PESTEK MALIN - ceniony czy niedoceniany? 0
olej z pestek malin

Podobno Polska jest jednym z większych producentów malin na świecie. Jest to prawdopodobnie wynik naszego zamiłowania do spożywania tego cudownego owocu. Rozumiem teraz dlaczego zainteresowano się pozostałością po przerobieniu malin na sok. Efektem było odkrycie jednego z wartościowszych olejów wykorzystywanych w kosmetyce.

Olej z pestek malin  pozyskiwany jest poprzez wyciskanie na zimno. Nie podlega dodatkowym przeróbkom ani uzdatnianiu. Otrzymuje się czysty, niesamowicie wartościowy surowiec.

Ze względu na bardzo dużą zawartość substancji przeciwrodnikowych olej ten charakteryzuje się dużą trwałością i nie ma potrzeby specjalnego przechowywania a nawet może być wykorzystywany jako konserwant sporządzonych kosmetyków.

90% wagowych oleju z pestek malin to lipidy - głównie:

kwas linolowy - Niezbędny Nienasycony Kwas Tłuszczowy (posiadający dwa wiązania podwójne), który musi być dostarczony do organizmu, gdyż nie mamy zdolności jego produkcji. Odgrywa on bardzo ważną funkcję w skórze.

W przypadku cery suchej poprawia barierę lipidową naskórka, chroni przed utratą wody, normalizuje metabolizm skóry. Kwas linolowy jest naturalnym składnikiem sebum. U osób z cerą trądzikową zaobserwowano zmniejszoną jego ilość w łoju, czego efektem są  blokowane pory i tworzenie zaskórników a w rezultacie wyprysków. Kwas ten jest składnikiem błon komórkowych oraz wykorzystywany do produkcji cementu międzykomórkowego skóry, jest także składnikiem ceramidu I.

kwas ∝-linolenowy - również jest to NNKT (posiada 3 wiązania nienasycone)  należy do kwasów tłuszczowych omega-3.

Obydwa kwasy działają bardzo korzystnie na skórę - pozwalają zmniejszyć stres oksydacyjny, działają przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, podnoszą odporność na zakażenia, pobudzają skórę do regeneracji. 

kwasy ω-9: oleinowy i eikozenowy - bardzo cenne, występujące w mniejszej ilości.

Kwasy omega obniżają utratę wody, poprawiając stopień nawilżenia skóry, aktywizują procesy regeneracyjne, niwelują stany zapalne oraz stabilizują metabolizm skóry. Mają również wpływ na syntezę naturalnego czynnika nawilżającego skóry NMF. Dlatego właśnie zaliczamy je do emolientów.

Poza kwasami tłuszczowymi olej z pestek malin bogaty jest w tokoferole - wychwytujące wolne rodniki, fosfolipidy - wykazujące działanie brzeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. W oleju z pestek malin ilość fosfolipidów to aż 3,5% wagowych!

W składzie oleju z pestek malin można znaleźć też flawonoidy oraz karotenoidy - mające działanie przeciwutleniające, to prekursory witaminy A, między innymi β-karoten szczególnie ważny dla osób z problemami skórnymi takimi jak trądzik czy łuszczyca, oraz dla ochrony przeciwsłonecznej.

Dzięki zdolności do absorbowania promieniowania w zakresie UV-B UV-C olej z pestek malin najczęściej wykorzystywany jest jako składnik preparatów przeciwsłonecznych. Niektóre badania podają, że współczynnik SPF stanowi pomiędzy 28-50. Nie ma jednak podanej stałej wartości. 

Olej zmniejsza skutki promieniowania słonecznego na skórę, łagodzi podrażnienia, wspomaga szybszą regenerację naskórka. Zawarta w nim witamina A powoduje, że olej ten ma lepsze zdolności ochronne od innych olejów oraz pobudza skórę do szybszej regeneracji.

Olej z pestek malin wykazuje działanie antyoksydacyjne i antymutagenne a skład bogaty w karotenoidy i witaminę E pozwala na eliminację wolnych rodników.

Olej ten powoduje uelastycznienie skóry, także jej odmłodzenie.

Czego i Wam życzę :)

 

Spisałam na podstawie artykułów:

"Właściwości oleju z pestek malin wykorzystywane w kosmetyce" Natalia Kalinowska, Izabela Nowak, Aleksandra Zielińska

"Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce" Aleksandra Zielińska, Izabela Nowak

"Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę" Halina Bojanowicz, Barbara Wożniak

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl