Świece - ale jakie? 0
Świece - ale jakie?

W przededniu kalendarzowej jesieni piszę o prehistorycznym poczuciu bezpieczeństwa i spokoju :)

Ogień jest żywiołem ale kiedyś człowiek poznał, że można próbować nad nim panować. Myślę, że wtedy osiągnął poczucie bezpieczeństwa. 

Kiedy zasiadał przy ogniu dzika zwierzyna nie atakowała, rozchodzące się ciepło pozwalało się ogrzać. Z czasem człowiek nauczył się wykorzystywać ciepło do przygotowania posiłku. Kiedy był syty, ogrzany, bezpieczny godzinami wpatrywał się w płomień, żeby zatrzymać tę chwilę na dłużej i przypilnować by ogień nie zgasł. Dzisiaj nie musimy siedzieć w jaskini a wpatrywać się pozostało nam jedynie w płomień kominka lub świecy. Widok ten przynosi poczucie bezpieczeństwa.

Dlatego naturalne są ciągoty człowieka do umilania sobie chwil paleniem świecy. Pojawiły się świece pachnące, kolorowe, fikuśne. Niestety, człowiek zwykle kieruje się zasadą najniższych kosztów. Popularne stały się świece parafinowe, które nie potrzebują naczynia, można wyczarować z nich przeróżne kształty. Wszystko może byłoby dobrze gdyby wykorzystywane były na powietrzu. W pomieszczeniach, szczególnie słabo wentylowanych są szalenie niebezpieczne. Parafinę otrzymuje się z odpadów po procesie rafinacji ropy naftowej. W wyniku spalania powstają toksyczne: toluen i benzen. Są to substancje rakotwórcze powodujące nowotwory płuc, układu chłonnego, krwionośnego, toksyczne dla wątroby i nerek. Powodują osłabienie, bóle głowy, brak koncentracji.

A to tylko część problemu. Do takich świec dodawane są barwniki i tanie zapachy. Przy spalaniu ich powstają lotne związki organiczne. Często knot wzmocniony jest ołowianym drucikiem. Z palonego knota ołów uwalnia się do powietrza i jest wchłaniany przez nasz układ krwionośny przez płuca. 

Olejki eteryczne mogą być z powodzeniem dodawane do wosków, które rozpuszczamy w kominku. Nie powinny być składnikiem świecy, nie należy ich palić. 

Przepis na zdrową świecę Mydliszki:

wosk sojowy, bezpieczny knot, zapach przeznaczony do świec, przebadany, z certyfikatami jakości i bezpieczeństwa.

Przyjemnego jesiennego palenia życzę wszystkim świecomaniakom i nie tylko :)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl